منو
Your Cart

قهوه خانه سنتی

قهوه خانه سنتی

قهوه خانه سنتي

چرا نام اين محل با نهاد را قهوه خانه گذاشتند؟

پيش از اينكه چاي در ايران شناخته شود قهوه شناخته شده بود،قهوه در جهان اسلام مصرف داشت.

پس از آن اندك اندك قهوه نوشي ميان برخي از اقشار مردم به ويژه نخبگان و اعيان رسم شد،به همين دليل مكان هايي كه قهوه درست ميكردند به قهوه خانه معروف شدند.

بعدها كه چاي نوشيدن در قهوه ها عموميت پيدا كرد و ذائقه مردم با چاي آشنا شد كم كم چاي جاي قهوه را در قهوه خانه ها گرفت اما نام قهوه خانه هم چنان بر روي اين مكان باقي ماند. البته هنوز در بعضي جاهاي ايران به قهوه خانه ،چاي خانه ميگويند. 

قهوه خانه از آغاز شكل گيريش تا امروز نقش و كاربردهاي اجتماعي و فرهنگي و هنري گوناگوني در جامعه سنتي ايران داشته است،در آغاز قهوه خانه ها محل جمع شدن شعرا ، ادبا،نويسندگان يعني يك محفل ادبي بود و اگر كسي شعري داشت به اين محفل شاعرانه مي آمد و شعرِ خود را در جمع آنها ميخواند و ساعاتي را در آنجا مي گذراند.

قهوه خانه ها در گذر زمان همانگونه كه با شاهنامه خواني ، داستان سرايي، مديحه سرايي،سخنراني،غزلخواني و مشاعره  در ترويج تاريخ و فرهنگ و ادب و نيز تبادل افكار و معرفي آثار در ايامي خاص نقش مهمي را إيفا كرده اند،از بهترین و جذاب ترین اماكن عمومی شهرها برای گذراندن اوقات فراغت بودند.

و امروزه از قهوه خانه سنتي در مراسم هاي عروسي و نمايشگاه ها و يا مراسم هاي خاص استفاده ميكنند و فضاي بسيار زيبا و دل نشيني براي مهمانان ايجاد ميكند مثلا در مراسم هاي عروسي اي كه در باغ ها برگزار ميشود كاربرد بيشتري دارد زيرا در فضاي باز است و مهمانان هر وقت احساس خستگي كنند ميتوانند بروند و با نوشيدن چاي كمي استراحت كنند و باعث ميشود مهماني خسته كننده نباشد و يك شب فوق العاده براي همه باشد