منو
Your Cart

سفره عقد

سفره عقد

سفره عقد مهمترین بخش برای برگزاری مراسم جشن عروسی است. 

 

سفره عقد یکی از سفره های سنتی ایرانی است که در مراسم عقد و یا عروسی پهن می شود و عروس و داماد بر سر آن می نشینند و به خطبه عقد گوش فرا می دهند .

در سفره عقد شش ظرف که هر کدام محتوی چیزی است که بیانگر آرزویی برای عروس و داماد است قرار دارد و معمولا شامل: بادام-گردو-نان-نبات-فندوق و تخم مرغ میباشد و در میان آنها ظرف هایی از شیرینی-نان پنیر و سبزی-جام هایی از عسل و ماست که کنایه ای از شیرینی و ترشی  در زندگی مشترک میباشند قرار دارد.

تخم مرغ نمادی است برای باروری و زایش اولاد توسط عروس – نبات برای شیرین کامی – نان برای رزق و روزی و برکت – همچنین برای آراستن اجزای دیگر سفره عقد نیز از شاخه های گل و گلبرگ های رنگین استفاده می شود که این بخش جزء گل آرایی مراسم است . گل سرخ یا رز نماد شناحته شده عشق در سراسر جهان است و میتوانید نمونه هایگل آراییرا در بخش مربوطه ملاحضه بفرمایید.

اجزای سفره عقد:

  • قرآن مجید: کتاب خدا به نشانه ی مورد تایید قرار داشتن وصلت از سوی خداوند و طلب یمن و برکت الهی است
  • شمعدان: شمعدان ها در دوسوی آینه جای دارند و شمع های فروزان درون آنها هنگام جاری شدن صیغه عقد نشانه ی آرزوی روشنایی و گرمی در پیوند عروس و داماد است
  • آینه: در سفره عقد نیز در صدر سفره و روبه روی عروس و داماد قرار میگیرد تا با نگریستن در آن
  • دلهایشان نسبت به هم مانند آینه صاف و زلال باشد.
  • کله قلند: ساییدن یک جفت کله قند هم شکل و هم اندازه روی پارچه بر سر عروس و داماد به نیت فرو باریدن شادی و شیرینی بر سر آنها در طی زندگی مشترک صورت میگیرد.
   و عسل- میوه- گل- نان و پنیر- فندف- گردو و بادام- تخم مرغ- نقل و سکه- کاسه نبات- جانماز